BRATISLAVA – Poslanci z Výboru pre obranu a bezpečnosť boli včera na prieskume na ministerstve vnútra. Policajti z Útvaru operatívnej techniky im viac ako štyri hodiny vysvetľovali, ako funguje backend ministerstva, na ktorom sa objavili nelegálne nahrávky telefonických rozhovorov Pavla Ruska a ešte jedného politika. Podľa informácií SME ide o političku z mimoparlamentnej strany.
„Pre mňa je tam veľká možnosť na nelegálnu manipuláciu so získanými odposluchmi,“ povedal po prieskume Ladislav Polka z HZDS. „Presvedčili ma, že je veľa možností na únik materiálu a zneužívanie informácií.“
Ako nahrávky na backend prišli, sa poslanci nedozvedeli. „To musí zistiť vyšetrovateľ,“ povedal Polka. Hovorí, že po skončení vyšetrovania budú možno žiadať aj odvolanie ministra vnútra Vladimíra Palka.
Predseda výboru Róbert Kaliňák zo Smeru povedal, že policajti poslancom veľmi podrobne popísali celý systém a odpovedali na množstvo otázok. Systémy SIS a ministerstva vnútra sú podľa neho čiastočne oddelené, ale správcu majú spoločného, teda SIS. „Z prieskumu vyplýva, že Policajný zbor nie je technicky spôsobilý vyhotoviť nahrávku s rozhovorom Pavla Ruska.“
Potvrdil, že poruchy chodia opravovať ľudia zo SIS, ale nabúrať do systému sa mohol podľa neho aj niekto iný. „Máme rôzne druhy hackerov,“ povedal.
Výbor na kontrolu SIS však tvrdí, že tajná služba systém nespravuje. „Jeden z výborov má zlé informácie. Rozmýšľam, že to dáme preveriť výboru pre poľnohospodárstvo,“ zavtipkoval Kaliňák.
Možnosť, že bol odpočúvaný denník SME a nie Rusko je po včerajšku menšia, pretože toto zariadenie môže odpočúvať „iba mobilné telefóny“.
Systém je podľa Kaliňáka zabezpečený dobre, „ale samotný proces má slabé ohnivká vtedy, ak zlyhá ľudský faktor“. Poslanci chcú sprísniť zákony v prípade odposluchov.
(mož)